» Kalite Politikası

ISO 22000 nedir?

ISO 22000 "tarladan çatala” gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulmasını esas alan bir standart.

ISO 22000’nin en önemli özelliği, sadece son ürünle değil tüm ara süreçlerle ilgileniyor olması. Bu standardın uygulanmasıyla bir adım öne, bir adım geriye; hatta ürünün kaynağına gidilebilir ve ürüne ilişkin tüm bilgiler temin edilebilir. 

ISO 22000 neden önemlidir?

Sağlıklı ürünlerin sizlere ulaşmasında bir yol gösterici olduğu için ISO 22000 önemli. 

Gıda ürünleri, sağlımızı kolaylıkla ve hızla etkileyen etmenlerin başında geliyor. Güvenli gıda ürünlerinde erişim, tüketicilerin en doğal hakkı.

Üretici ile tüketici arasında bir köprü görevi gören perakende sektörü, gıda güvenliği sistemlerinin uygulanmasında lokomotif rol oynuyor. Gıda güvenliği kriterleri doğrultusunda nasıl ve ne şekilde ürün istediğimizi belirterek, gıda sanayisini yönlendirmek ve tüketiciye güvenli gıda sunmak konusunda büyük sorumluluklarımız var.

ISO 22000 getirdiği katma değer nedir?

Gıda güvenliği ve insan sağlığı her şeyin üstünde tutulmalı. Bizce, maddi kayıplar söz konusu olsa da bu anlayıştan ödün verilmemeli. 

Bu prensipten hareketle, toptan mağazacılık sektöründe bir dünya lideri olarak gıda güvenliği ve standardizasyonunu sağlama konusunda bilinçli ve duyarlı davranan ender kuruluşlardan biri olduğumuzu görüyoruz. Çünkü gıda güvenliği standartlarının sürdürülebilir olması için, raflarımızda bulunan tüm ürünlerin mal kabulünden, sevkiyata kadar olan süreçlerini büyük bir dikkat ve özenle izliyoruz. 

Kendi bünyemizde ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’ni kurduk ve uyguluyoruz. Bu sistemle müşterilerimizin güvenliğini garanti altına alıyor; tedarikçilerimizi denetleyerek ve eğiterek güvenli üretime katkıda bulunuyoruz.

ISO 22000 ile birlikte neler yapıyoruz?

 Tüm mağazalarımız periyodik olarak gıda güvenliği açısından, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından denetleniyor.

√ Reyonlarımızda yer alan tüm gıda ürünleri, periyodik olarak akredite laboratuarlarda analiz ediliyor.


√ Müşterilerimize her zaman taze ürün sunmak amacıyla, reyonlarımızda bulunan ürünleri ürün grupları bazında ayırıyor; iç yönetmelikler çerçevesinde, son kullanma tarihinden çok daha önce reyonlarımızdan kaldırıyoruz.


√ Müşterilerimizin, alışveriş yaparken satın almaktan vazgeçtikleri, başka reyonlara bıraktıkları ya da iade ettikleri ürünlerin hiç birini reyonlarımıza asla tekrar koymuyoruz.


√ Müşteri şikâyetlerini titizlikle inceliyoruz. Tüm mağazalarımızı sorgulayarak ve şikâyetin kaynağına inerek müşteri memnuniyetini sağlamaya odaklanıyoruz.


√ Gıda güvenliğinin temel şartlarından biri olan "izlenebilirliği”, ürün üzerindeki aracılığıyla sağlıyoruz.